Jakie są różnice między surfskate, deskorolką i longboardem?

Aktualizacja: 20 października, 2022
Deska surfkskate CMC Performace 13" od Slide by Sancheski

Surfskate nadal cieszy się rosnącą popularnością wśród osób na całym świecie. Czym zatem różni się od deskorolki czy longboardu?

TLDR: Deskorolki służą do wykonywania trików. Longboardy są przeznaczone do cruisingu czy downhillu. Deski surfskate są najlepsze do surfowania po ulicy.

Od końca lat 90., kiedy na rynku pojawiły się pierwsze deskorolki surfingowe, zarówno surferzy, jak i skejci odkryli, jak zabawne i wciągające jest surfowanie poza wodą.

Surferzy uwielbiają deski surfskate do treningu surfingu. Ale wszyscy entuzjaści desek powinni spróbować unikalnych wrażeń, których można w pełni doświadczyć tylko na desce surfskate.

Jeśli dopiero zaczynasz zabawę z surfingiem i sportami deskowymi, możesz się zastanawiać, jakie są różnice między deskorolkami, klasycznymi longboardami i deskami surfskate.

Deskorolki

Podstawowym celem deskorolki jest wykonywanie trików. Deskorolki są znacznie krótsze i mają mniejsze kółka niż longboardy czy deskorolki surfingowe.

Co najważniejsze, trucki do deskorolki pozwalają na tylko jeden wymiar ruchu – skręty w bok wynikają z zastosowania klasycznego systemu kingpin. Oznacza to też, że mają znacznie bardziej ograniczony zakres ruchu niż trucki do surfskate.

Ma to jednak swoje plusy przy wykonywaniu skoków i tricków – traki takie są dużo stabilniejsze i pozwalają na łatwiejsze lądowania.

W większości przypadków tradycyjne deskorolki są całkowicie symetryczne i mają wysoko podniesiony nose i tail. Najczęściej mają ok. 31″ długości oraz szerokość w zakresie 6.75″ : 8.5″.

Kto pokaże Ci to w praktyce? Na przykład Douwe Macaré.

Longboardy

W porównaniu do deskorolek, longboardy są dłuższe, mają większe koła, a ich trucki zapewniają szerszy zakres ruchu.

Longboardy mogą być przeznaczone przede wszystkim do jednego z trzech stylów jazdy:

  • cruising – swobodna i wygodna jazda
  • downhill – jak najszybsze zjazdy z góry
  • freestyle/dancing – czyli tricki (polecam IG: Axel Massin)

W porównaniu do surfskate, longboardów charakteryzują się dużo większą stabilnością, co pozwala na osiąganie większych prędkości. Z reguły mają też wielkie koła, przez co bardzo łatwo się na nich przemieszczać – szczególnie na dłuższych dystansach.

Wadą tych desek jest dużo mniejsza skrętność oraz ich spora waga i wielkość.

Surfskate

Tym, co odróżnia deskorolki surfskate od klasycznych deskorolek i longboardów, jest specjalny system trucków do surfskate.

Trucki surfskate dodają kolejny wymiar ruchu do tradycyjnych trucków. Przedni truck przez dodatkowy zakres ruchu potrafi wprawić deskę w zupełnie inny ruch i dodać wrażenia podobne surfowania.

Trucki na surfskate umożliwiają wykonywanie ciasnych, ostrych i płynnych skrętów, których nie można odtworzyć na deskorolce lub longboardzie.

Kiedy surfujesz, nie musisz odpychać się nogą, jak na deskorolce lub longboardzie – możesz nabierać prędkości „pompując”.

Jak wygląda płynna jazda w wykonaniu prawdziwych kotów? Sprawdź profile: Lenarta Oblaka lub Carlosa Martina.

Dlaczego wybrać surfskating?

Surfskating nie jest ani skateboardingiem, ani longboardingiem. Należy do trochę innej kategorii i ma swój niepowtarzalny charakter.

Jeśli jesteś surferem, pokochasz sposób, w jaki surfskate naśladuje uczucie surfowania na lądzie. W rzeczywistości prawdopodobnie będziesz chciał używać deski do treningu surfingu, bo mechanika manewrów jest taka sama jak na wodzie.

Jeśli jesteś skateboardzistą lub longboarderem, surfskating zaoferuje Ci zupełnie inny styl jazdy. To coś, czego sam musisz doświadczyć.

Aby wybrać odpowiednią dla siebie i swojego stylu jazdy deskę – sprawdź wpis:

Jak wybrać odpowiedni surfskate?

Jak wybrać odpowiedni surfskate?

Posted on
Wybór odpowiedniego dla siebie modelu nie jest łatwy. Ale spokojnie! To nie fizyka kwantowa! 😉 Podstawowe dane takie jak waga, wzrost, Twój poziom surfowania oraz Twoja decyzja – czego będziesz…

Dodaj komentarz